Ouvrir le menu principal

Ches campionats Urope ed patinache artistike ch'est eune compéticion annuelle ed patinache artistike organisée pa ech ISU, dins laquelle ches patineus uropéyins ed statut amateus s'affrontent pou ech tite ed campion Urope.

Ches premiers campionats Urope ch'étot à Hambourq in Alemanne in 1891.

MédaleusModifier

OnmesModifier

Médaleus
Année Liu Or Argint Bronsse
1891   Hambourq   Oskar Uhlig   Anon Schmitson   Franz Zilly
1892   Vienna   Eduard Engelmann   Tibor von Földváry   Georg Zachariades
1893   Berlin   Eduard Engelmann   Henning Grenander   Georg Zachariades
1894   Vienna   Eduard Engelmann   Gustav Hügel   Tibor von Földváry
1895   Budapest   Tibor von Földváry   Gustav Hügel   Gilbert Fuchs
1896–
1897
Pas de campionat
1898   Trondheim   Ulrich Salchow   Johan Lefstad   Oscar Holthe
1899   Davos   Ulrich Salchow   Gustav Hügel   Ernst Fellner
1900   Berlin   Ulrich Salchow   Gustav Hügel   Oscar Holthe
1901   Vienna   Gustav Hügel   Gilbert Fuchs   Ulrich Salchow
1902–
1903
Annulé pache que pas ed glache
1904   Davos   Ulrich Salchow   Max Bohatsch   Nikolai Panin
1905   Bonn   Max Bohatsch   Heinrich Burger   Karl Zenger
1906   Davos   Ulrich Salchow   Ernst Herz   Per Thorén
1907   Berlin   Ulrich Salchow   Gilbert Fuchs   Ernst Herz
1908   Warsaw   Ernst Herz   Nikolai Panin   Henryk Juliusz Krukowicz-Przedrzymirski
1909   Budapest   Ulrich Salchow   Gilbert Fuchs   Per Thorén
1910   Berlin   Ulrich Salchow   Werner Rittberger   Per Thorén
1911   Saint-Péterbourg   Per Thorén   Karl Ollo   Werner Rittberger
1912   Stockholm   Gösta Sandahl   Ivan Malinin   Martin Stixrud
1913   Oslo   Ulrich Salchow   Andor Szende   Willy Böckl
1914   Vienna   Fritz Kachler   Andreas Krogh   Willy Böckl
1915–
1921
Annulé pache que Preume guière
1922   Davos   Willy Böckl   Fritz Kachler   Ernst Oppacher
1923   Oslo   Willy Böckl   Martin Stixrud   Gunnar Jakobsson
1924   Davos   Fritz Kachler   Ludwig Wrede   Werner Rittberger
1925   Triberg   Willy Böckl   Werner Rittberger   Otto Preißecker
1926   Davos   Willy Böckl   Otto Preißecker   Georges Gautschi
1927   Vienna   Willy Böckl   Hugo Distler   Karl Schäfer
1928   Troppau   Willy Böckl   Karl Schäfer   Otto Preißecker
1929   Davos   Karl Schäfer   Georges Gautschi   Ludwig Wrede
1930   Vienna   Karl Schäfer   Otto Or   Markus Nikkanen
1931   St. Moritz   Karl Schäfer   Ernst Baier   Hugo Distler
1932   Paris   Karl Schäfer   Ernst Baier   Erich Erdös
1933   London   Karl Schäfer   Ernst Baier   Erich Erdös
1934   Prague   Karl Schäfer   Dénes Pataky   Elemér Terták
1935   St. Moritz   Karl Schäfer   Felix Kaspar   Ernst Baier
1936   Berlin   Karl Schäfer   Graham Sharp   Ernst Baier
1937   Prague   Felix Kaspar   Graham Sharp   Elemér Terták
1938   St. Moritz   Felix Kaspar   Graham Sharp   Herbert Alward
1939   London   Graham Sharp   Freddie Tomlins   Horst Faber
1940–
1946
Annulé parche que Deuze guière mondiale
1947   Davos   Hans Gerschwiler   Vladislav Cáp   Fernand Leemans
1948   Prague   Dick Button   Hans Gerschwiler   Edi Rada
1949   Milan   Edi Rada   Ede Király   Helmut Seibt
1950   Oslo   Ede Király   Helmut Seibt   Carlo Fassi
1951   Zürich   Helmut Seibt   Horst Faber   Carlo Fassi
1952   Vienna   Helmut Seibt   Carlo Fassi   Michael Carrington
1953   Dortmund   Carlo Fassi   Alain Giletti   Freimut Stein
1954   Bolzano   Carlo Fassi   Alain Giletti   Karol Divín
1955   Budapest   Alain Giletti   Michael Booker   Karol Divín
1956   Paris   Alain Giletti   Michael Booker   Karol Divín
1957   Vienna   Alain Giletti   Karol Divín   Michael Booker
1958   Bratislava   Karol Divín   Alain Giletti   Alain Calmat
1959   Davos   Karol Divín   Alain Giletti   Norbert Felsinger
1960   Garmisch-Partenkirchen   Alain Giletti   Norbert Felsinger   Manfred Schnelldorfer
1961   West Berlin   Alain Giletti   Alain Calmat   Manfred Schnelldorfer
1962   Geneva   Alain Calmat   Karol Divín   Manfred Schnelldorfer
1963   Budapest   Alain Calmat   Manfred Schnelldorfer   Emmerich Danzer
1964   Grenoble   Alain Calmat   Manfred Schnelldorfer   Karol Divín
1965   Moscow   Emmerich Danzer   Alain Calmat   Peter Jonas
1966   Bratislava   Emmerich Danzer   Wolfgang Schwarz   Ondrej Nepela
1967   Ljubljana   Emmerich Danzer   Wolfgang Schwarz   Ondrej Nepela
1968   Västerås   Emmerich Danzer   Wolfgang Schwarz   Ondrej Nepela
1969   Garmisch-Partenkirchen   Ondrej Nepela   Patrick Péra   Sergei Chetverukhin
1970   Leningrad   Ondrej Nepela   Patrick Péra   Günter Zöller
1971   Zürich   Ondrej Nepela   Sergei Chetverukhin   Haig Oundjian
1972   Gothenburg   Ondrej Nepela   Sergei Chetverukhin   Patrick Péra
1973   Cologne   Ondrej Nepela   Sergei Chetverukhin   Jan Hoffmann
1974   Zagreb   Jan Hoffmann   Sergei Volkov   John Curry
1975   Copenhagen   Vladimir Kovalev   John Curry   Yuri Ovchinnikov
1976   Geneva   John Curry   Vladimir Kovalev   Jan Hoffmann
1977   Helsinki   Jan Hoffmann   Vladimir Kovalev   Robin Cousins
1978   Strasbourg   Jan Hoffmann   Vladimir Kovalev   Robin Cousins
1979   Zagreb   Jan Hoffmann   Vladimir Kovalev   Robin Cousins
1980   Gothenburg   Robin Cousins   Jan Hoffmann   Vladimir Kovalev
1981   Innsbruck   Igor Bobrin   Jean-Christophe Simond   Norbert Schramm
1982   Lyon   Norbert Schramm   Jean-Christophe Simond   Igor Bobrin
1983   Dortmund   Norbert Schramm   Jozef Sabovcík   Alexander Fadeev
1984   Budapest   Alexander Fadeev   Rudi Cerne   Norbert Schramm
1985   Gothenburg   Jozef Sabovcík   Vladimir Kotin   Grzegorz Filipowski
1986   Copenhagen   Jozef Sabovcík   Vladimir Kotin   Alexander Fadeev
1987   Sarajevo   Alexander Fadeev   Vladimir Kotin   Viktor Petrenko
1988   Prague   Alexander Fadeev   Vladimir Kotin   Viktor Petrenko
1989   Birmingham   Alexander Fadeev   Grzegorz Filipowski   Petr Barna
1990   Leningrad   Viktor Petrenko   Petr Barna   Viacheslav Zagorodniuk
1991   Sofia   Viktor Petrenko   Petr Barna   Viacheslav Zagorodniuk
1992   Lausanne   Petr Barna   Viktor Petrenko   Alexei Urmanov
1993   Helsinki   Dmitri Dmitrenko   Philippe Candeloro   Éric Millot
1994   Copenhagen   Viktor Petrenko   Viacheslav Zagorodniuk   Alexei Urmanov
1995   Dortmund   Ilia Kulik   Alexei Urmanov   Viacheslav Zagorodniuk
1996   Sofia   Viacheslav Zagorodniuk   Igor Pashkevich   Ilia Kulik
1997   Paris   Alexei Urmanov   Philippe Candeloro   Viacheslav Zagorodniuk
1998   Milan   Alexei Yagudin   Evgeni Plushenko   Alexander Abt
1999   Prague   Alexei Yagudin   Evgeni Plushenko   Alexei Urmanov
2000   Vienna   Evgeni Plushenko   Alexei Yagudin   Dmitri Dmitrenko
2001   Bratislava   Evgeni Plushenko   Alexei Yagudin   Stanick Jeannette
2002   Lausanne   Alexei Yagudin   Alexander Abt   Brian Joubert
2003   Malmö   Evgeni Plushenko   Brian Joubert   Stanick Jeannette
2004   Budapest   Brian Joubert   Evgeni Plushenko   Ilia Klimkin
2005   Turin   Evgeni Plushenko   Brian Joubert   Stefan Lindemann
2006   Lyon   Evgeni Plushenko   Stéphane Lambiel   Brian Joubert
2007   Warsaw   Brian Joubert   Tomáš Verner   Kevin van der Perren
2008   Zagreb   Tomáš Verner   Stéphane Lambiel   Brian Joubert
2009   Helsinki   Brian Joubert   Samuel Contesti   Kevin van der Perren
2010   Tallinn   Evgeni Plushenko   Stéphane Lambiel   Brian Joubert
2011   Bern   Florent Amodio   Brian Joubert   Tomáš Verner
2012   Sheffield   Evgeni Plushenko   Artur Gachinski   Florent Amodio
2013   Zagreb   Javier Fernández   Florent Amodio   Michal Brezina
2014   Budapest   Javier Fernández   Sergei Voronov   Konstantin Menshov
2015   Stockholm
2016   Bratislava

FilesModifier

Médaleuses
Année Liu Or Argint Bronsse
1930   Vienna   Fritzi Burger   Ilse Hornung   Vivi-Anne Hultén
1931   St. Moritz   Sonja Henie   Fritzi Burger   Hilde Holovsky
1932   Paris   Sonja Henie   Fritzi Burger   Vivi-Anne Hultén
1933   London   Sonja Henie   Cecilia Colledge   Fritzi Burger
1934   Prague   Sonja Henie   Liselotte Landbeck   Maribel Vinson
1935   St. Moritz   Sonja Henie   Liselotte Landbeck   Cecilia Colledge
1936   Berlin   Sonja Henie   Cecilia Colledge   Megan Taylor
1937   Prague   Cecilia Colledge   Megan Taylor   Emmy Putzinger
1938   St. Moritz   Cecilia Colledge   Megan Taylor   Emmy Putzinger
1939   London   Cecilia Colledge   Megan Taylor   Daphne Walker
1940–
1946
Annulé pache que Preume guière
1947   Davos   Barbara Ann Scott   Gretchen Merrill   Daphne Walker
1948   Prague   Barbara Ann Scott   Eva Pawlik   Alena Vrzánová
1949   Milan   Eva Pawlik   Alena Vrzánová   Jeannette Altwegg
1950   Oslo   Alena Vrzánová   Jeannette Altwegg   Jacqueline du Bief
1951   Zürich   Jeannette Altwegg   Jacqueline du Bief   Barbara Wyatt
1952   Vienna   Jeannette Altwegg   Jacqueline du Bief   Barbara Wyatt
1953   Dortmund   Valda Osborn   Gundi Busch   Erica Batchelor
1954   Bolzano   Gundi Busch   Erica Batchelor   Yvonne Sugden
1955   Budapest   Hanna Eigel   Yvonne Sugden   Erica Batchelor
1956   Paris   Ingrid Wendl   Yvonne Sugden   Erica Batchelor
1957   Vienna   Hanna Eigel   Ingrid Wendl   Hanna Walter
1958   Bratislava   Ingrid Wendl   Hanna Walter   Joan Haanappel
1959   Davos   Hanna Walter   Sjoukje Dijkstra   Joan Haanappel
1960   Garmisch-Partenkirchen   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Joan Haanappel
1961   West Berlin   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Jana Mrázková
1962   Geneva   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Karin Frohner
1963   Budapest   Sjoukje Dijkstra   Nicole Hassler   Regine Heitzer
1964   Grenoble   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Nicole Hassler
1965   Moscow   Regine Heitzer   Sally-Anne Stapleford   Nicole Hassler
1966   Bratislava   Regine Heitzer   Gabriele Seyfert   Nicole Hassler
1967   Ljubljana   Gabriele Seyfert   Hana Mašková   Zsuzsa Almássy
1968   Västerås   Hana Mašková   Gabriele Seyfert   Beatrix Schuba
1969   Garmisch-Partenkirchen   Gabriele Seyfert   Hana Mašková   Beatrix Schuba
1970   Leningrad   Gabriele Seyfert   Beatrix Schuba   Zsuzsa Almássy
1971   Zürich   Beatrix Schuba   Zsuzsa Almássy   Rita Trapanese
1972   Gothenburg   Beatrix Schuba   Rita Trapanese   Sonja Morgenstern
1973   Cologne   Christine Errath   Jean Scott   Karin Iten
1974   Zagreb   Christine Errath   Dianne de Leeuw   Liana Drahová
1975   Copenhagen   Christine Errath   Dianne de Leeuw   Anett Pötzsch
1976   Geneva   Dianne de Leeuw   Anett Pötzsch   Christine Errath
1977   Helsinki   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz   Susanna Driano
1978   Strasbourg   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz   Elena Vodorezova
1979   Zagreb   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz   Denise Biellmann
1980   Gothenburg   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz   Susanna Driano
1981   Innsbruck   Denise Biellmann   Sanda Dubravcic   Claudia Kristofics-Binder
1982   Lyon   Claudia Kristofics-Binder   Katarina Witt   Elena Vodorezova
1983   Dortmund   Katarina Witt   Elena Vodorezova   Claudia Leistner
1984   Budapest   Katarina Witt   Manuela Ruben   Anna Kondrashova
1985   Gothenburg   Katarina Witt   Kira Ivanova   Claudia Leistner
1986   Copenhagen   Katarina Witt   Kira Ivanova   Anna Kondrashova
1987   Sarajevo   Katarina Witt   Kira Ivanova   Anna Kondrashova
1988   Prague   Katarina Witt   Kira Ivanova   Anna Kondrashova
1989   Birmingham   Claudia Leistner   Natalia Lebedeva   Patricia Neske
1990   Leningrad   Evelyn Großmann   Natalia Lebedeva   Marina Kielmann
1991   Sofia   Surya Bonaly   Evelyn Großmann   Marina Kielmann
1992   Lausanne   Surya Bonaly   Marina Kielmann   Patricia Neske
1993   Helsinki   Surya Bonaly   Oksana Baiul   Marina Kielmann
1994   Copenhagen   Surya Bonaly   Oksana Baiul   Olga Markova
1995   Dortmund   Surya Bonaly   Olga Markova   Elena Liashenko
1996   Sofia   Irina Slutskaya   Surya Bonaly   Maria Butyrskaya
1997   Paris   Irina Slutskaya   Krisztina Czakó   Yulia Lavrenchuk
1998   Milan   Maria Butyrskaya   Irina Slutskaya   Tanja Szewczenko
1999   Prague   Maria Butyrskaya   Julia Soldatova   Viktoria Volchkova
2000   Vienna   Irina Slutskaya   Maria Butyrskaya   Viktoria Volchkova
2001   Bratislava   Irina Slutskaya   Maria Butyrskaya   Viktoria Volchkova
2002   Lausanne   Maria Butyrskaya   Irina Slutskaya   Viktoria Volchkova
2003   Malmö   Irina Slutskaya   Elena Sokolova   Júlia Sebestyén
2004   Budapest   Júlia Sebestyén   Elena Liashenko   Elena Sokolova
2005   Turin   Irina Slutskaya   Susanna Pöykiö   Elena Liashenko
2006   Lyon   Irina Slutskaya   Elena Sokolova   Carolina Kostner
2007   Warsaw   Carolina Kostner   Sarah Meier   Kiira Korpi
2008   Zagreb   Carolina Kostner   Sarah Meier   Laura Lepistö
2009   Helsinki   Laura Lepistö   Carolina Kostner   Susanna Pöykiö
2010   Tallinn   Carolina Kostner   Laura Lepistö   Elene Gedevanishvili
2011   Bern   Sarah Meier   Carolina Kostner   Kiira Korpi
2012   Sheffield   Carolina Kostner   Kiira Korpi   Elene Gedevanishvili
2013   Zagreb   Carolina Kostner   Adelina Sotnikova   Elizaveta Tuktamysheva
2014   Budapest   Julia Lipnitskaia   Adelina Sotnikova   Carolina Kostner
2015   Stockholm
2016   Bratislava

CoupesModifier

Coupes médalés
Année Liu Or Argint Bronsse
1930   Vienna   Olga Orgonista / Sándor Szalay   Emília Rotter / László Szollás   Gisela Hochaltinger / Otto Preißecker
1931   St. Moritz   Olga Orgonista / Sándor Szalay   Emília Rotter / László Szollás   Lilly Gaillard / Willy Petter
1932   Paris   Andrée Brunet / Pierre Brunet   Lilly Gaillard / Willy Petter   Idi Papez / Karl Zwack
1933   London   Idi Papez / Karl Zwack   Lilly Gaillard / Willy Petter   Mollie Phillips / Rodney Murdoch
1934   Prague   Emília Rotter / László Szollás   Idi Papez / Karl Zwack   Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1935   St. Moritz   Maxi Herber / Ernst Baier   Idi Papez / Karl Zwack   Lucy Gallo / Rezso Dillinger
1936   Berlin   Maxi Herber / Ernst Baier   Violet Cliff / Leslie Cliff   Piroska Szekrényessy / Attila Szekrényessy
1937   Prague   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erich Pausin   Piroska Szekrényessy / Attila Szekrényessy
1938   St. Moritz   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erich Pausin   Inge Koch / Gunther Noack
1939   London   Maxi Herber / Ernst Baier Modèle:GER Ilse Pausin / Erich Pausin   Inge Koch / Gunther Noack
1940–
1946
Annulé pache que Preume guière
1947   Davos   Micheline Lannoy / Pierre Baugniet   Winifred Argintthorne / Dennis Argintthorne   Suzanne Diskeuve / Edmond Verbustel
1948   Prague   Andrea Kékesy / Ede Király   Blažena Knittlová / Karel Vosátka   Herta Ratzenhofer / Emil Ratzenhofer
1949   Milan   Andrea Kékesy / Ede Király   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Herta Ratzenhofer / Emil Ratzenhofer
1950   Oslo   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Eliane Steinemann / Andre Calame   Jennifer Nicks / John Nicks
1951   Zürich   Ria Baran / Paul Falk   Eliane Steinemann / Andre Calame   Jennifer Nicks / John Nicks
1952   Vienna   Ria Baran / Paul Falk   Jennifer Nicks / John Nicks   Marianne Nagy / Lászlo Nagy
1953   Dortmund   Jennifer Nicks / John Nicks   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt
1954   Bolzano   Silvia Grandjean / Michel Grandjean   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt   Sona Balunova / Miroslav Balun
1955   Budapest   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Vera Suchánková / Zdenek Doležal   Marika Kilius / Franz Ningel
1956   Paris   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Marika Kilius / Franz Ningel
1957   Vienna   Vera Suchánková / Zdenek Doležal   Marianne Nagy / Lászlo Nagy   Marika Kilius / Franz Ningel
1958   Bratislava   Vera Suchánková / Zdenek Doležal   Nina Zhuk / Stanislav Zhuk   Joyce Coates / Anthony Holles
1959   Davos   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Nina Zhuk / Stanislav Zhuk   Joyce Coates / Anthony Holles
1960   Garmisch-Partenkirchen   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Nina Zhuk / Stanislav Zhuk   Margret Göbl / Franz Ningel
1961   West Berlin   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Margret Göbl / Franz Ningel   Margit Senf / Peter Göbel
1962   Geneva   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Margret Göbl / Franz Ningel
1963   Budapest   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatiana Zhuk / Alexander Gavrilov
1964   Grenoble   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatiana Zhuk / Alexander Gavrilov
1965   Moscow   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Gerda Johner / Rüdi Johner   Tatiana Zhuk / Alexander Gorelik
1966   Bratislava   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatiana Zhuk / Alexander Gorelik   Margot Glockshuber / Wolfgang Danne
1967   Ljubljana   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Margot Glockshuber / Wolfgang Danne   Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1968   Västerås   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tamara Moskvina / Alexei Mishin   Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1969   Garmisch-Partenkirchen   Irina Rodnina / Alexei Ulanov   Liudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tamara Moskvina / Alexei Mishin
1970   Leningrad   Irina Rodnina / Alexei Ulanov   Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin   Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1971   Zürich   Irina Rodnina / Alexei Ulanov   Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin   Galina Karelina / Georgi Proskurin
1972   Gothenburg   Irina Rodnina / Alexei Ulanov   Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin   Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1973   Cologne   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Liudmila Smirnova / Alexei Ulanov   Almut Lehmann / Herbert Wiesinger
1974   Zagreb   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Romy Kermer / Rolf Österreich   Liudmila Smirnova / Alexei Ulanov
1975   Copenhagen   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Romy Kermer / Rolf Österreich   Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1976   Geneva   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Romy Kermer / Rolf Österreich   Irina Vorobieva / Alexander Vlasov
1977   Helsinki   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Irina Vorobieva / Alexander Vlasov   Marina Cherkasova / Sergei Shakhrai
1978   Strasbourg   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Marina Cherkasova / Sergei Shakhrai   Manuela Mager / Uwe Bewersdorf
1979   Zagreb   Marina Cherkasova / Sergei Shakhrai   Irina Vorobieva / Igor Lisovski   Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1980   Gothenburg   Irina Rodnina / Alexander Zaitsev   Marina Cherkasova / Sergei Shakhrai   Marina Pestova / Stanislav Leonovich
1981   Innsbruck   Irina Vorobieva / Igor Lisovski   Christina Riegel / Andreas Nischwitz   Marina Cherkasova / Sergei Shakhrai
1982   Lyon   Sabine Baeß / Tassilo Thierbach   Marina Pestova / Stanislav Leonovich   Irina Vorobieva / Igor Lisovski
1983   Dortmund   Sabine Baeß / Tassilo Thierbach   Elena Valova / Oleg Vasiliev   Birgit Lorenz / Knut Schubert
1984   Budapest   Elena Valova / Oleg Vasiliev   Sabine Baeß / Tassilo Thierbach   Birgit Lorenz / Knut Schubert
1985   Gothenburg   Elena Valova / Oleg Vasiliev   Larisa Selezneva / Oleg Makarov